Acest grafic arată cum performează acțiunea comparativ cu S&P 500. O valoare peste 0% înseamnă că acțiunea depășește, sub 0% înseamnă performanță mai slabă.
Compară metrici cheie cu companii similare din același sector
Scor compozit: 24.0/100 • 24.0/100 • Bonus: +5.0
ℹ️ Creștere Istorică (CAGR): CAGR (Rata Compusă Anuală de Creștere) măsoară rata medie anuală de creștere pe mai mulți ani, netezind volatilitatea pentru a arăta tendința reală de creștere. Aceste date sunt calculate din raportările SEC ale companiei și nu sunt disponibile pe Google Finance sau alte platforme gratuite.
CAGR Venituri:
8.22%2021 → 2025
CAGR Profit Brut:
9.82%2021 → 2025
CAGR Venit Net:
4.70%2021 → 2025
CAGR Flux Numerar Operațional:
12.88%2021 → 2025
CAGR Flux de Numerar Liber:
12.23%2021 → 2025
CAGR Cheltuieli R&D:
9.15%🔬 Semn de Inovare
CAGR CapEx:
16.11%🏭 Semn de Extindere Capacitate
| An | Flux Operațional | CapEx | Flux de Numerar Liber |
|---|---|---|---|
| 2025 | $6.42B | $1.16B | $5.26B |
| 2024 | $6.69B | $1.39B | $5.30B |
| 2023 | $7.16B | $1.38B | $5.78B |
| 2022 | $8.52B | $1.12B | $7.40B |
| 2021 | $3.95B | $0.64B | $3.32B |
| An | Active Curente | Datorii Curente | Capital de Lucru | Raport Curent |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | $12.76B | $6.81B | $5.95B | 1.87 |
| 2024 | $9.50B | $6.80B | $2.70B | 1.40 |
| 2023 | $13.94B | $8.27B | $5.66B | 1.68 |
| 2022 | $15.88B | $8.39B | $7.49B | 1.89 |
| 2021 | $13.80B | $7.40B | $6.40B | 1.86 |
Tendință: -7.05% creștere peste 4 ani
Intensitate CapEx Medie: 4.81% din venituri peste 5 ani
ℹ️ Ce este ROE?: ROE măsoară cât de eficient generează o companie profit din capitalul acționarilor. ROE mai mare indică o eficiență mai bună a managementului. Bun: >15%, Mediu: 10-15%, Slab: <10%
ℹ️ Ce este ROA?: ROA arată cât de eficient folosește o companie activele pentru a genera profit. ROA mai mare înseamnă o utilizare mai bună a activelor. Bun: >5%, Mediu: 2-5%, Slab: <2%
| Tip Marjă | TTM | Anual | Medie 5 Ani |
|---|---|---|---|
| Marjă Brută | 58.57% | 59.23% | 59.96% |
| Marjă Operațională | 20.42% | 19.17% | 23.08% |
| Marjă Profit Net | 15.95% | 14.71% | 20.80% |
| Marjă Înainte de Taxe | 18.97% | 17.23% | 22.17% |
📈 Creștere Marjă Netă (5A): -2.10% peste 5 ani
| Dată | Perioadă | Scor cumpărare | Performanță acțiune | Performanță S&P 500 | Relativă | Sweep lichiditate |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 150 zile | 16 | +8.27% | +16.16% | -7.88% | NU |
| 2026-09-01 | 150 zile | 23 | +11.74% | +16.96% | -5.22% | NU |
| 2026-08-31 | 150 zile | 26 | +13.05% | +17.31% | -4.25% | NU |
| 2026-08-30 | 150 zile | 26 | +13.05% | +17.31% | -4.25% | NU |
| 2026-08-29 | 150 zile | 26 | +13.25% | +17.42% | -4.16% | NU |
| 2026-08-28 | 150 zile | 27 | +13.76% | +18.57% | -4.81% | NU |
| 2026-08-27 | 150 zile | 34 | +17.11% | +21.22% | -4.11% | NU |
| 2026-08-26 | 150 zile | 37 | +18.98% | +20.79% | -1.81% | NU |
| 2026-08-25 | 150 zile | 37 | +18.50% | +20.40% | -1.90% | NU |
| 2026-08-24 | 150 zile | 40 | +20.57% | +20.76% | -0.19% | NU |
| 2026-08-23 | 150 zile | 32 | +16.38% | +18.70% | -2.32% | NU |
| 2026-08-22 | 150 zile | 34 | +16.94% | +16.58% | +0.36% | NU |
| 2026-08-21 | 150 zile | 27 | +13.58% | +16.75% | -3.17% | NU |
| 2026-08-20 | 150 zile | 52 | +11.32% | +17.35% | -6.03% | DA |
| 2026-08-19 | 150 zile | 40 | +5.40% | +18.33% | -12.93% | DA |
| 2026-08-18 | 150 zile | 44 | +7.01% | +19.13% | -12.12% | DA |
| 2026-08-17 | 150 zile | 43 | +6.92% | +19.70% | -12.78% | DA |
| 2026-08-16 | 150 zile | 42 | +6.49% | +17.66% | -11.17% | DA |
| 2026-08-15 | 150 zile | 41 | +5.72% | +17.37% | -11.66% | DA |
| 2026-08-14 | 150 zile | 38 | +4.45% | +15.96% | -11.52% | DA |
| 2026-08-13 | 150 zile | 45 | +7.52% | +15.46% | -7.94% | DA |
| 2026-08-12 | 150 zile | 51 | +10.74% | +16.35% | -5.61% | DA |
| 2026-08-11 | 150 zile | 53 | +11.77% | +16.72% | -4.95% | DA |
| 2026-08-10 | 150 zile | 48 | +9.31% | +16.76% | -7.45% | DA |
| 2026-08-09 | 150 zile | 49 | +9.93% | +16.09% | -6.16% | DA |
| 2026-08-08 | 150 zile | 39 | +4.97% | +14.33% | -9.36% | DA |
| 2026-08-07 | 150 zile | 34 | +2.44% | +13.49% | -11.06% | DA |
| 2026-08-06 | 150 zile | 30 | +0.43% | +13.49% | -13.06% | DA |
| 2026-08-05 | 150 zile | 30 | -0.37% | +14.72% | -15.08% | DA |
| 2026-08-04 | 150 zile | 32 | +1.02% | +12.68% | -11.66% | DA |
| Data detectării | Preț minim măturar | Data minim anterior | Preț minim anterior | Sweep % | Zile de la minim | Semnificație |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-07-22 | $173.00 | 2026-07-06 | $189.78 | -8.84% | 16 zile | MEDIU |
| 2026-07-21 | $165.95 | 2026-06-03 | $173.63 | -4.42% | 48 zile | MAJOR |
| 2026-07-21 | $165.95 | 2026-06-18 | $174.22 | -4.74% | 33 zile | MAJOR |
| 2026-07-21 | $165.95 | 2026-06-30 | $188.99 | -12.19% | 21 zile | MEDIU |
| 2026-04-23 | $175.00 | 2026-03-27 | $181.03 | -3.33% | 27 zile | MEDIU |
| 2026-02-17 | $201.00 | 2025-11-10 | $207.72 | -3.24% | 99 zile | MAJOR |
| 2026-01-29 | $218.44 | 2025-12-17 | $222.65 | -1.89% | 43 zile | MEDIU |
| 2026-01-28 | $223.09 | 2026-01-02 | $227.23 | -1.82% | 26 zile | MEDIU |
| 2026-01-28 | $223.09 | 2026-01-13 | $228.15 | -2.22% | 15 zile | MEDIU |
Danaher Corporation (DHR) has a LiquiScore of 24/100, as of September 2026. The stock currently trades at $206.93.
Revenue grew at a CAGR of 8.22% over 2021-2025. Free cash flow CAGR is 12.23%. Net income grew at 4.70% CAGR.
The LiquiScore composite rating evaluates DHR across five dimensions: Technical Analysis (7/25), Momentum (0/20), Financial Health (12/20), Valuation (0/20), and Growth (0/15). Danaher Corporation operates in the Healthcare sector, specifically in the Diagnostics & Research industry.
This analysis is generated automatically by LiquiHunter's scoring algorithm and does not constitute financial advice. Last updated: Sep 02, 2026.